Łopian ze względu na swoje właściwości stosowany jest od wieków w naturalnej medycynie.
Słynny grecki lekarz Dioscorides, zalecał go, jako wszechstronny środek leczniczy. Szczególnie ceniony jest jego korzeń, który często wykorzystywany jest jako składnik naturalnych kosmetyków do włosów, twarzy i ciała.
Łopian to duża pospolita roślina pochodząca z północnej Azji i Europy.
Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa arktos, czyli „owłosiony” i lappa, co znaczy „przyczepiać się”. Potocznie nazywany łopianem lekarskim, a najczęściej zwany po prostu rzepem.
Liście łopianu są okazałe, a kwiaty mają piękny fioletowo-różowy odcień. Jego łodygi są mocne, szeroko rozrastające się, osiągające do 2 m wysokości. Posiada gruby, mięsisty, białej barwy korzeń osiągający do 0,5 m długości. Łopian rośnie na żyznych glebach, przy drogach i w zaroślach nadrzecznych.
Łopian właściwości
Łopian ma wysoką zawartość antyoksydantów, dzięki czemu zapobiega negatywnym skutkom działań wolnych rodników. Zażywany wewnętrznie pomaga w leczeniu stanów zapalnych i w zaburzeniach przemiany materii. Wpływa korzystnie na wątrobę, nerki i układ sercowo-naczyniowy.
Łopian w kosmetyce stosowany zewnętrznie wykazuje pozytywne działanie na skórę i włosy. Skuteczny przy trądziku, świądzie skóry i łupieżu. Pomocny w leczeniu łuszczycy oraz egzemy. Wzmacnia cebulki, zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i przeciwdziała łysieniu. Jest częstym składnikiem wcierek do włosów i szamponów na porost.
Korzeń łopianu – surowiec zielarski
Korzeń łopianu to najwartościowsza i najczęściej wykorzystywana część tej rośliny. Jest szeroko stosowany w naturalnej medycynie w celu wspierania zdrowia i urody. To właśnie w korzeniu skumulowane są wszystkie najcenniejsze składniki. Zawiera on wiele wartościowych substancji, m.in.: inulinę, cukry, śluzy, olejek eteryczny, garbniki, substancje gorzkie, lignany, polifenole, a także sole mineralne i witaminy dla włosów głównie A, C, E i witaminy z grupy B.
- Inulina – nadaje skórze miękkości i gładkości, sprawia, że włosy stają się lśniące i pełne wigoru.
- Siarka – posiada złuszczające właściwości, skuteczna w leczeniu problemów skóry głowy, wydłuża fazę wzrostu włosów i poprawia ich ogólny stan.
- Witamina C – wspomaga zdrowie włosów, zmniejsza wypadanie i poprawia ich wzrost. Niedobór witaminy C może powodować suchość włosów i rozdwajanie końcówek.
- Proteiny – wzmacniają i regenerują włosy.
- Fosfor – odfiltrowuje toksyny, aby zrobić miejsce dla nowych i zdrowych komórek w skórze, włosach i paznokciach.
Jak łopian wpływa na włosy i skórę głowy?
Jedną z najczęstszych dolegliwości skóry głowy jest zapalenie mieszków włosowych. To infekcja bakteryjna, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zapalenie mieszków włosowych początkowo objawia się zaczerwienieniem, a z czasem może przerodzić się w bolące krosty wokół włosa. Nieleczone wywołuje świąd i prowadzi do trwałej utraty włosów. Aby temu zapobiec należy tuż po zauważeniu pierwszych objawów zacząć stosować odpowiednie kosmetyki, aby jak najszybciej załagodzić problem.
Łopian dzięki zawartości kwasów tłuszczowych pomaga zwalczać podrażnienia i stany zapalne. Intensywnie nawilża skórę głowy i odżywia mieszki włosowe. Ma silne właściwości antybakteryjne i skutecznie może pomóc w leczeniu infekcji. Regularnie stosowany zmniejsza swędzenie skóry głowy, łagodzi zaczerwienienia, przywraca zdrowie skóry i włosów.
- niweluje swędzenie i suchość skóry głowy
- zwalcza łupież
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo
- wzmacnia cebulki
- regeneruje włosy
- poprawia porost
- wspomaga walkę z problemami skóry